Właściwie każdemu kto publikuje w sieci zależy na tym, żeby treści rozchodziły się wirusowo. Jest wiele teorii na temat tego co powinno się zadziać, żeby tak się stało, ale na koniec końców te zasady sprowadzają się do dwóch elementów: najlepszej jakości content i zachęcenie ludzi do dzielenia się Twoimi treściami. Dzisiaj pokażę Ci w jaki sposób zachęcać ludzi do dzielenia się tym co tworzysz tak, aby dowiadywało się o tym co raz więcej osób, bez Twojego bezpośredniego zaangażowania.

Jak zachęcić ludzi do dzielenia się Twoimi treściami z wykorzystaniem e-maila?

Potrzebne narzędzia

GMail – FREE

Jeśli zrealizowałeś ćwiczenie pierwsze to masz już dostęp do wszystkich usług Google, w tym również do GMaila. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz jeszcze takiego konta to zachęcam do jego założenia :).

Schemat działania

Rozwiązanie, które stworzysz będzie działało w następujący sposób:

 1. Wysyłasz do użytkownika maila z zachętą do udostępnienia Twojej treści czy informacji o Twoim produkcie. W zamian za to oferujesz atrakcjny BONUS, który pomoże rozwiązać Twojemu użytkonikowi konkretny problem.
  W mailu znajduje się informacja o bonusie oraz link z przygotowanym szablonem wiadomości, który będą rozsyłać Twoi użytkownicy. Ważne, aby w rozsyłanej wiadomości wśród adresatów znalazł sie Twój adres e-mail. Dzięki temu będziesz wiedzieć kto podzielił się tą treścią i komu wysłać bonus.
 2. Użytkownik wysyła do swojego znajomego przygotowaną przez Ciebie wiadomość.
 3. Dostajesz kopię tego maila.
 4. Skrypt, który przygotujesz na podstawie odebranej kopii wiadomości wysyła do Twojego użytkownika maila z obiecanym bonusem.

Przygotowanie wiadomości zachęcającej do udostępnienia kursu.

Pierwszym krokiem, który zrealizujesz jest przygotowanie treści wiadomości, która zachęci Twojego użytkownika do podzielenia się Twoją treścią w zamian za atrakcyjny BONUS. Ważne jest, aby treść, którą oferujesz nie była dostępna w żadnym innym kanale komunikacji. To musi być coś unikalnego i atrakcyjnego dla Twojej grupy docelowej. Kilka pomysłów na bonus:

 1. E-book
 2. Infografika
 3. Video
 4. Dodatkowe ćwiczenie/tutorial
 5. Zniżka na zakupy
 6. Checklista
 7. Dostęp do zamkniętej grupy dyskusyjnej
 8. Dostęp do nagrania z webinaru

Przykład treści takiej wiadomości znajdziesz poniżej.

Najważniejszym elementem tego maila jest link ‘Udostępnij informację o kursie’. W linku tym znajduje się znacznik ‘mailto’, który po kliknięciu nie wywoła strony www, tylko otworzy domyślnego klienta poczty e-mail i stworzy nową wiadomość z uzupełnioną treścią.

W naszym przykładzie wiadomość ma wypełnione następujące pola:

 • Tytuł
 • BCC (ukryta kopia)
 • Treść

Wnętrze linku wygląda w ten sposób:

adres@email.pl?bcc=krzysztof@inzynieriamarketingu.pl&subject=My%C5%9Bl%C4%99%2C%20%C5%BCe%20mo%C5%BCe%20Ci%20si%C4%99%20to%20spodoba%C4%87…&body=Cze%C5%9B%C4%87%2C%20%0A%0AMam%20dla%20Ciebie%20co%C5%9B%20ciekawego.%20My%C5%9Bl%C4%99%2C%20%C5%BCe%20mo%C5%BCe%20Ci%20si%C4%99%20spodoba%C4%87.%20%0ASprawd%C5%BA%20kurs%20In%C5%BCynieria%20Marketingu.%20%0ADost%C4%99pny%20jest%20tutaj%3A%20www.inzynieriamarketingu.pl%0A%0APozdrawiam%2C

Na szczęscie nie ma konieczości ręcznego pisania tych krzaków. Polecam skorzystać z tego narzędzia ‘mailto’.

Jeśli chcesz uzyskać dokładnie ten sam efekt, który ja uzyskałem powyżej to wystarczy jak wypełnisz poszczególne pola formularza w ten sposób:

Skopiuj link ‘Udostępnij informacje o kursie’ do swojego maila

Po kliknięciu takiego linku otworzy się okno nowej wiadomości z przygotowaną treścią.

Taką wiadomość Twój użytkownik będzie mógł wysłać do swojego znajomego. Zwróć uwagę na to, że w BCC jest domyślnie wpisany mój adres e-mail. Na tej podstawie będę wiedział, kto wysłał takiego maila i do kogo mam wysłać bonusową treść. Oczywście możesz podać swoje dane. Zobacz jak to powinno wyglądać:

Uruchomienie rozszerzenia GMail.

Czas skonfigurować autoresponder.

W pierwszej kolejności musimy uruchomić w laboratorium GMail (Dobrze to brzmi! Prawie jakbyśmy mieli zajmowąć się jakimiś tajnymi technologiami! 🙂 ) dodatek o nazwie Canned Responses. Domyślnie to narzędzie jest wykorzystywane do tworzenia szablonów wiadomości, ale z pomocą filtrów możesz to wykorzystać do zbudowania autorespondera.

Uruchom dodatek:

Gmail -> Settings -> Labs -> Canned Responses -> Enable

Zapisz zmiany i wróć do Inbox’a.

Stworzenie treści autorespondera z bonusem.

Teraz czas przygotować treść autorespondera.

Stwórz nową wiadomość.

Wiadomość powinna zawierać krótką informację o bonusie, który obieciałeś swoim użytkownikom w zamian za wysłanie maila z poleceniem. Myślę, że dobrym pomysłem będzie dodanie bonusu w postaci linku do pobrania, dzięki temu możesz mieć możliwość śledzenia liczby pobrań (tutaj wymagane jest podpięcie Google Analitycs lub skorzystanie ze ‘skracacza’ linków np.bitly.com, który śledzi statystyki otwarcia linków). Plik możesz umieścić na serwerze FTP, Dropboxie, Google Drive lub na innym dysku sieciowym.

Dodaj stworzoną wiadomość do szablonów wiadomości (Canned responses -> New canned response…)

Konfiguracja autorespondera

Ostatnim krokiem jest konfiguracja autorespondera. Aby to zrealizować skorzystamy z filtrów GMail.

Wejdź tutaj:

Settings -> Filters and Blocked Addresses -> Create a new filter

W pasku wyszukiwania rozwinie się ramka z opcjami filtrowania.

Od teraz jak tylko na Twoją skrzynkę przyjdzie mail w którym w polu bcc będzie znajdował się Twój adres email to poczta automatycznie wyśle odpowiedź zawierającą link do bonusowej treści.

Sprytne, co? 🙂

Fajne w tym rozwiązaniu jest to, że dla Twojego użytkownika taka opcja udostępnienia jest bardzo prosta. Wystarczy, że kliknie w link. Nie ma konieczności zapisywania się przez formularze i nie trzeba do tego angażować, żadnej dodatkowej technologii. Prosto i skutecznie!

Share This